Plaket tipi bileme elmasları teknik açıdan hemen her uygulama için en ileri teknik çözümdür. Hem düz, hem de profilli taşların bilenmesinde kullanılabilir. Naturel, iğne tipi ya da CVD/MKD olarak ihtiyaca göre farklı türleri vardır.

Naturel elmasa sahip plaket tipi bileme elmasları hemen her tür uygulama için önerilir. Ancak elmasların dağınık yapısı nedeniyle daha hassas profil ihtiyacı gerekiyorsa tekrarlanabilirliği daha yüksek olan iğne tipi ya da en üst seviye çözüm olan CVD’ye yönelinir. Plaket tipi natürel elmaslar özellikle düz taşların bilenmesi için en uygun çözümdür. İğne tipi plaket elmaslar ise natürel elmasların yetersiz kaldığı noktada kullanılırlar. Özenle seçilmiş iğne şeklinde elmasların tek tek dizilimiyle meydana gelen bu ürünler, elmas bitene kadar taşla temas eden elmas miktarı aynı kaldığından dolayı basit profilli taşların bilenmesinde daha yüksek tekrarlanabilirlik sunduğu için tercih edilebilir. CVD ise profilli taşlarda da düz taşlama taşlarında da en gelişmiş çözümdür. Blok halindeki elmasın başlangıçtan elmaslı kısmın bitişine kadar aynı boyut ve kalitede olması nedeniyle özellikle profil bilemelerinde her bilemede aynı sonucu vererek yüksek tekrarlanabilirlik sağlar.

Profil bilemelerde yaşanılabilen elmasın düşmesi problemi bu tipte yaşanmaz. CVD’nin yetersiz kaldığı noktalarda ise daha dayanıklı olan MKD tipi önerilir.